Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu

Teatr Capitol Wrocław3

 

Rys historyczny:

Jeden z najbardziej luksusowych teatrów w tej części Europy. Budowę  zakończono w 1929 roku. Projekt wykonał architekt Friedrich Lippa. Dekorację malarską, pozłacanie widowni, hallów, foyer wykonało Atelier Fricke z Berlina. Przedwojenny Capitol był kinoteatrem z małą i płytką sceną.

Obecnie:

„Udała się sztuka niezwykła. Teatr zachował wszystko co najlepsze z przeszłości, wdzięk i blichtr lat 20., a jednocześnie dostał przyszłość – nowy budynek, nową scenę, nowe technologie”.

Wrocławski Teatr Muzyczny Capitol jest obecnie cztery razy większy i bardziej funkcjonalny niż przed przebudową. Warbud w formule generalnego wykonawstwa przebudował i wyposażył obiekt teatru w nowoczesne systemy pozwalające na realizację dużych i efektownych musicali. Scena Capitolu została powiększona o istniejący za nią dziedziniec. Stała się głębsza i wyższa. Powstała też scena kameralna ze studiem nagrań. Teatr zyskał sale prób, garderoby i magazyny. Zmienił się wygląd teatru od strony ulicy Piłsudskiego. Na miejscu parterowego budynku powstał pięciokondygnacyjny gmach z przeszkleniem w elewacji frontowej, nawiązującym do fasady dawnego kinoteatru.

Inwestor: Teatr Muzyczny Capitol
Powierzchnia netto:  16 846 m²
Kubatura: 95 680 m³
Scena główna: 705 miejsc
Termin realizacji:  V/ 2011 – VII/ 2013
Projekt:  KKM Kozień Architekci
Nagrody: Projekt Roku 2005, Budowa Roku 2015

Ciekawe informacje:

  • Adaptacja akustyczna historycznych wnętrz prowadzona była w sposób minimalizujący ingerencję w pierwotny wystrój wnętrz.
  • Zniwelowane zostały pierwotne wady akustyczne widowni głównej.
  • Szczególnego wysiłku wymagała adaptacja akustyczna sufitu oraz kopuły nad widownią.
  • Elementy gzymsów oraz kopuły widowni głównej wykonane zostały w technologii siatkobetonu, stąd koniecznym było wykonanie dodatkowej konstrukcji wzmacniającej.
  • Prace stratygraficzne wykazały występowanie specyficznej struktury historycznych złoceń, dla której nie zachowały się historyczne opisy technologii.
  • Odtworzono laserunki sali głównej wyłącznie na podstawie szczątkowej dokumentacji fotograficznej.
  • Dokonano adaptacji historycznego budynku
    do obowiązujących przepisów ppoż., w szczególności zabezpieczenie konstrukcji stalowych.

 

RelatedPost